Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego

Dodaliśmy: Cze 23, 2016 Kategoria: Blog

Problemy ze spłatą kredytu hipotecznego

Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego zarówno my, jako kredytobiorcy, jak i bank dokładnie analizujemy sytuacją finansową. Czy stać nas na spłacanie rat, utrzymanie mieszkania i tak dalej. Jednak w życiu może nas zaskoczyć wiele sytuacji. Utrata pracy, obniżka wynagrodzenia, choroba czy śmierć drugiego kredytobiorcy. Wtedy pojawia się problem z regularnym spłacaniem zobowiązania wobec banku.

Liczba osób zadłużonych według corocznych statystyk nie spada. Chociaż edukacja finansowa jest coraz lepsza, to nadal wiele osób wpada w długi. Niektórzy przyciągają kłopoty na własne życzenie. Wtedy pozostają radykalne sposoby na ściągnięcie zobowiązania przez bank. Jednak gdy będziemy mieli problemy ze spłatą kredytu hipotecznego z nagłej przyczyny, istnieją sposoby na polubowne rozwiązanie sprawy.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest niezwłoczne skontaktowanie się z bankiem i poinformowanie o kłopotach. Im dłużej będziemy zwlekać, tym długi osiągną większy rozmiar. Naliczane dodatkowo odsetki nie ułatwiają sprawy. Dlatego należy zapytać, jakie rozwiązanie bank proponuje. Sposobów jest kilka:

  • wydłużenie okresu spłaty – zmniejszamy miesięczne raty, kredyt hipoteczny spłacamy kilka lat dłużej, ale w końcowym rozrachunku zapłacimy dużo więcej odsetek.
  • wakacje kredytowe – większość banków pozwala wybrać się na tzw. wakacje. Na kilka miesięcy spłata kredytu zostaje wstrzymana, a my mamy szansę na podreperowanie domowego budżetu. Niektóre placówki oferują nawet 12-24 miesięczne wakacje! Oczywiście okres spłaty kredytu również się wydłuża.
  • pomoc bliskich – w niektórych sytuacjach (np. śmierć lub choroba jednego z kredytobiorców) warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Być może będzie nam mógł pomóc w spłacie zobowiązania przez kilka miesięcy, a gdy odzyskamy płynność finansową, uregulujemy dług.

Ostatecznym rozwiązaniem jest sprzedaż nieruchomości i przeniesienie się np. do mniejszego mieszkania. Bank powinien zgodzić się na każde rozwiązanie, zwiastujące poprawę stanu portfela i finansów kredytobiorcy. Nikt nie lubi kłopotów, a dla banku każde opóźnienie jest niedopuszczalne.

Atrakcyjne ceny pożyczek - pozyczki-com.pl